کارهایی که در خودروهای توربو َشارژنباید انجام داد

اطلس پارت

1396/09/07
197
0
با خودداری از انجام کارهای زیر عمر موتور توربو شارژ به مقدار قابل توجه ای افزایش پیدا میکند...

به محض روشن کردن خودرو، با موتور سرد حرکت نکنید :

یکی از مهم ترین علل بروز مشکل در موتورهای توربوشارژ به سیستم روغن کاری مرتبط است. بیرینگ ها و اتصالات دوار توربو شارژر برای داشتن عملکردی مناسب به روغنی با خلوص و فشار و شدت جریان مناسب احتیاج دارند. روغن پس از استارت زدن و روشن شدن خودرو برای رسیدن به موتور و رسیدن به دمای مناسب نیاز به زمان دارد.
پس در نظر داشته باشید که بعد از استارت ماشین، به مدت 3 الی 5 دقیقه برای گرم شدن منتظر صبر کنید.

بعد از مدت طولانی رانندگی، به طور ناگهان ماشین را خاموش نکنید:

با خاموش کردن خودرو، پمپ روغن در موتور هم خاموش می شود و این سبب می شود مقداری از روغن در سیستم باقی بماند و چون دمای موتور هنوز بالا هست، روغن در برخورد با این بخش های داغ می سوزد و روغن کیفیت و ویسکوزیته مطلوب را از دست می دهد. برای جلوگیری از این آسیب، قبل از خاموش کردن خودرو برای مدتی کوتاه صبر کنید تا دمای موتور پایین بیاید و بعد ماشین را خاموش کنید.

با دنده سبک و دور موتور پایین رانندگی نکنید:

زمانی که دور موتور پایین‎ تر از 2000 دور در دقیقه قرار دارد و با دنده های سبک در حال حرکت هستید، وقتی برای شتاب گیری پدال گاز را فشار می دهید، میزان سوخت بیشتری وارد می شود ولی به علت دور پایین موتور اکسیژن کمتری وارد می شود و این مخلوط غنی سوخت و هوا می تواند به موتور آسیب بزند.
برای جلوگیری از این اتفاق بهتر است که هنگام شتاب گیری دنده خودرو را کاهش دهید.

از سوخت بی کیفیت (با عدد اکتان پایین) استفاده نکنید:

در موتورهای توربوشارژ کیفیت سوخت بسیار حائز اهمیت می باشد. استفاده از سوخت با عدد اکتان پایین باعث افزایش احتمال کوبش در موتور و آسیب به موتور می شود.
از بهترین سوخت موجود برای خودرو توربوشارژ خود استفاده کنید.

در پیچ های جاده پدال گاز را فشار ندهید:

یکی از مشکلات خودرو های توربوشارژ وجود توربولگ می باشد. بدین معنا که بین زمانی که پای رو پدال گاز گذاشته می شود و اعمال شتاب لحظه ای تاخیر به وجود می آید. این حالت در پیچ جاده می تواند باعث از بین رفتن تعادل خودرو شود. به همین دلیل به هنگام رانندگی در خودرو توربوشارژ خود در پیچ های جاده از فشار دادن پدال گاز خودداری کنید.
شاید نکات ذکر شده به نظر ساده بیاید ولی بسیاری از رانندگان این نکات را رعایت نکرده و آسیب های جدی به خودروی خود وارد می کنند.

اطلس پارت مرکز واردات و پخش قطعات اصلی هیوندای و کیا

اشتراک گذاری

نظرات